Tajemnicze miejsca na Mazurach, do których dojedziemy samochodem - Aktualności

Tajemnicze miejsca na Mazurach, do których dojedziemy samochodem

dodano: 23.09.2021 16:43:00

Przebywający w naszym hotelu goście mogą odkrywać urokliwe i tajemnicze miejsca na Mazurach. Wśród nich znajdują się nie tylko liczne atrakcje przyrodnicze, ale również tutejsze zabytki. Wszystkim, którzy zdecydują się na zwiedzanie Mazur samochodem, proponujemy ten mini przewodnik, w którym polecamy najpopularniejsze atrakcje turystyczne naszego regionu. Ich zwiedzanie będzie miłym urozmaiceniem wypoczynku w naszym hotelu.

Atrakcje Mazur – Rezerwat Przyrody Zielony Mechacz

Bez wątpienia tym, co przyciąga turystów w nasze strony, są malownicze krajobrazy, w jakie obfitują Mazury Wschodnie. Atrakcje przyrodnicze naszego regionu zachwycają swoim pięknem i unikalnym charakterem. Na terenie naszej gminy leży Rezerwat Przyrody Zielony Mechacz. Powstał on w celu ochrony stanowiska maliny moroszki oraz dla zachowania walorów położonego tu torfowiska wysokiego. Obszar rezerwatu to prawie 100 hektarów porośniętych 96 gatunkami roślin naczyniowych oraz 58 gatunkami mchów. Turyści mogą podziwiać dziką przyrodę, w tym występujące tu rośliny chronione np. konwalię majową. Spacer lub wycieczka rowerowa po ścieżkach rezerwatu może być też okazją do spotkania gniazdujących w nim bocianów.

Morąg i jego atrakcje turystyczne

Na Mazurach położone są miejscowości o bogatej i ciekawej historii. Pozostałością po dawnych czasach są liczne zabytki, tworzące niepowtarzalny klimat tutejszych miasteczek. Jednym z nich jest Morąg. W tej liczącej około 14 tysięcy mieszkańców miejscowości znajdują się dobrze zachowane budynki historyczne. Warto zwiedzić tutejsze Stare Miasto słynące z oryginalnej XVIII i XIX wiecznej zabudowy. Zabytkowe centrum miasta tworzą urocze kamienice oraz spory rynek. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Pałac Dohnów, będący siedzibą Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Można tu obejrzeć ekspozycje stałe lub wystawy czasowe dotyczące historii regionu. W miasteczku znajduje się gotycki kościół o wartościowych elementach wystroju i wyposażenia wnętrza. Kolejnym ciekawym punktem wycieczki po Morągu jest obejrzenie częściowo zachowanego zamku krzyżackiego. Obiekt pozostaje w rękach prywatnego właściciela i jest w fazie rekonstrukcji.

Mazury Wschodnie atrakcje – zabytki Pasłęka

Wartym zwiedzenia mazurskim miasteczkiem jest również Pasłęk. Prawa miejskie nabył w trzynastym stuleciu. Historia miasta ściśle wiąże się z losami naszego kraju. Na przestrzeni wieków rządzili tu Holendrzy, Polacy, Krzyżacy, Szwedzi, Rosjanie, Francuzi, Prusi i Niemcy. Spuścizną po Zakonie Krzyżackim jest czternastowieczny zamek w Pasłęku, w którym obecnie znajdują się instytucje administracyjno-kulturalne. Do dziś zachowały się pozostałości średniowiecznego muru obronnego otaczające miasto. Z trzech dawnych bram wjazdowych do czasów współczesnych przetrwały dwie – Kamienna (Wysoka Wieża) i Młyńska. Pasłęcka starówka to bardzo urokliwe miejsce. Otoczona wspomnianymi murami obronnymi, zachwyca oryginalną zabudową. Czternastowieczny gotycki kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja został urządzony w stylu… barokowym. Zabytkowy ratusz w Pasłęku powstał również w czternastym stuleciu, choć tak naprawdę odbudowano go po wojennych zniszczeniach w 1961 roku. Jak widać czas w Pasłęku płynie w swój własny, specyficzny sposób.

Nieco bliżej, w Budwitach znajduje się inny wart uwagi zabytek. Pałac w Budwitach to dwukondygnacyjna budowla utrzymana we włoskim stylu architektonicznym. Pałac powstał w XIX wieku, otacza go park z dużym stawem oraz ze starymi drzewami.

Atrakcje Warmii i Mazur – rejs Kanałem Elbląskim

Kolejne atrakcje na Mazurach związane są z Kanałem Elbląskim. Na jego trasie znajduje się system 5 nowoczesnych pochylni. Najbliżej naszego hotelu położona jest pochylnia Buczyniec, z której organizowane są wycieczki statkiem. Ze względu na mechanizm działania pochylni najdłuższe 4,5-godzinne rejsy nazywane są przez organizatorów „rejsami po trawie”. Niezwykle atrakcyjne widoki, pozwalają podczas tej spokojnej wodnej podróży podziwiać przyrodnicze atrakcje Warmii i Mazur. Trasa rejsu wiedzie nie tylko przez sam kanał, ale prowadzi także przez jezioro Drużno, będące rezerwatem ornitologicznym. Po dopłynięciu do Elbląga uczestnicy są odwożeni autokarami z powrotem do Buczyńca.

Sama Pochylnia Buczyniec to prawdziwa gratka dla fanów techniki. Mieści się tutaj Izba Historii Kanału Elbląskiego opowiadająca kulisy powstania tego szlaku wodnego. Można zwiedzić maszynownię na własne oczy sprawdzając, jak zbudowane jest wnętrze pochylni. Warto pamiętać, że jest to wyjątkowe w skali światowej rozwiązanie hydrotechniczne.

Wodne atrakcje na Mazurach

Opisując atrakcje turystyczne na Mazurach, nie możemy zapominać o tym, że nasz hotel znajduje się w Krainie Tysiąca Jezior. Latem nasi goście chętnie korzystają z uroków kąpieli w pobliskich jeziorach. Ponadto wypożyczalnie sprzętu wodnego zachęcają do korzystania ze swojej bogatej oferty. Wynajęcie sprzętu sportowego, a nawet wyczarterowanie jachtu nie stanowi tutaj większego problemu.

Zapraszamy do odkrywaniu mazurskich atrakcji podczas pobytu w Dworcu Cesarza Wilhelma.