Wakacje na Mazurach – co warto zobaczyć? - Aktualności

Wakacje na Mazurach – co warto zobaczyć?

dodano: 23.09.2021 15:44:00

Warmia i Mazury to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych regionów polski, który co roku staje się celem podróży wielu turystów. Wczasy na Mazurach z dziećmi będą z pewnością jedną z największych wakacyjnych atrakcji. Można tutaj zwiedzać bardzo atrakcyjne miejsca, aktywnie wypoczywać czy poznawać kulturę, kuchnię i zawiłości miejscowej gwary. Dowiedz się, dlaczego warto spędzić wakacje na Mazurach i co warto zobaczyć.

Dworzec Cesarza Wilhelma

Dworzec Cesarza Wilhelma to nie tylko uroczy, kameralny hotel, jak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości to prawdziwy dworzec, który został odrestaurowany. To jeden z najpiękniejszych przykładów architektury na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Nawiązuje do stylu staronorweskiego, którego orędownikiem był właśnie Cesarz Wilhelm II. Warto nie tylko zobaczyć dworzec, ale również w nim przenocować. Znajdują się tu bardzo komfortowe, klimatyczne pokoje, sauna, bania i taras z pięknym widokiem. Już samo przebywanie i zasypianie w tak pięknym miejscu z historią, wpłynie na to, że urlop na Mazurach będzie udany.

Park krajobrazowy z pałacem Budwity

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najlepszych miejsc na aktywny wypoczynek są właśnie Mazury. Atrakcje dla dzieci, które tu znajdziemy, są doskonałym pomysłem na rodzinne spędzenie czasu. Dla małych podróżników, odkrywców i botaników obowiązkowym punktem wycieczki będzie park krajobrazowy Budwity, jak również niegdyś zapierający dech w piersiach pałac z wieżą widokową. Park krajobrazowy to świetne miejsce na rodzinny spacer i poszukiwanie ciekawych okazów drzew i roślin. Zarówno park, jak i pałac wpisane są do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Pochylnia Buczyniec

Wakacje na Mazurach z dziećmi to doskonała okazja na przepłynięcie się statkiem i zobaczenie Pochylni Buczyniec. Będzie to doskonała atrakcja dla wszystkich małych odkrywców, którzy w przyszłości chcą żeglować. Przy pochylni funkcjonuje muzeum, w którym można zobaczyć, jak pochylnia działa od zaplecza oraz zapoznać się z historią Kanału Elbląskiego. Różnica wysokości z dolnych stanowisk na górne wynosi łącznie ponad 20 metrów. Większość wycieczek po Pochylni Buczyniec zajmuje około 3-4 godziny. Można wówczas dokładnie obejrzeć 5 najpopularniejszych pochylni Kanału Elbląskiego, czyli oprócz Buczyńca – Całuny, Jelenie, Kąty i Oleśnicę.

Rodzinny Park Rozrywki Nowa Holandia

Rodzinny Park Rozrywki Nowa Holandia to obowiązkowy punkt wycieczki na Mazury z dziećmi! Park zajmuje 22 hektary, a władze parku organizują często dodatkowe promocje z różnych okazji. Można organizować tutaj wycieczki edukacyjne i rekreacyjne. Znajdziemy tu między innymi:

- osadę wikingów, dwór króla Artura i replikę posągów MOAI z Wyspy Wielkanocnej,

- największą w Polsce dmuchaną zjeżdżalnię mierzącą ponad 28 metrów,

- mini zoo oraz ptaszarnię – z kangurami, lamami, owcami, królikami i dzikami,

- małpi gaj, trampoliny, dmuchany plac zabaw oraz basen z kulkami,

- wycieczki tramwajami wodnymi i park linowy.

Nie zabraknie tu rozrywek dla najmłodszych, nawet kilkuletnich dzieci, jak również nieco starszych pociech i ich rodziców!

Pałac w Sorkwitach

Pałac został wybudowany w XIX wieku w stylu neogotyckim. Wyróżnia się świetnymi walorami obronnymi, które na przestrzeni wieków zostały zauważone między innymi przez Krzyżaków. W okresie wojennym, chociaż wnętrze pałacu zostało ograbione to architektura i konstrukcja budynku przetrwała w praktycznie nienaruszonym stanie. Znajdują się tutaj wieże widokowe oraz zdobione elewacje. Tuż przy pałacu mieści się park krajobrazowy.

Zamek w Malborku

Budowa zamku w Malborku rozpoczęła się w XIII wieku, a definitywnie zakończyła się dopiero w XV wieku, chociaż później zamek był jeszcze wielokrotnie dewastowany i rekonstruowany. Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie mieści się tam muzeum zamkowe, udostępnione do zwiedzania. Znajdują się tu ogromne zasoby historyczne, jak również przyrodnicze. Zobaczyć można między innymi kapitularz, celę, salę narożną, kościół zamkowy, dormitoria, sień, kuchnię i kancelarię. Oprócz tego zwiedzimy także sypialnię, wyjdziemy na tarasy i obejrzymy suchą fosę.