Wypocznij na Mazurach

Zarezerwuj

Wypoczynek na Mazurach

DWORZEC CESARZA WILHELMA

Niesamowita
lokalizacja dworca

Gumniska Małe 2, 14-330 Małdyty

GPS: 53.925890 19.675980

Warszawa  251 km

Toruń  159 km

Jeziorak  10 km

Gdańsk  98 km

Olsztyn  71 km

Pochylnia Buczyniec  12 km

wypoczynek na mazurach
wypoczynek nad jeziorem mazury

Wypoczynek na mazurach

Kiedy pierwszy raz jechaliśmy w poszukiwaniu Dworca Cesarza Wilhelma, mieliśmy wrażenie, jakbyśmy zanurkowali w krajobrazie, który przed chwilą wynurzył się z dna oceanu. Miękko płynące pagórki, falujące wzgórza i malownicze pola otulają dworzec z każdej strony, a widoki można podziwiać zarówno z kanapy w salonie czy z zadaszonej werandy, jak i z sauny, która znajduje się obok głównego budynku lub stojącej w ogrodzie ruskiej bani.

Wypoczywając w tym miejscu, nie dziwi nas już jelonek pod oknem skubiący trawę, czy nadlatujące z pobliskiego torfowiska ptactwo. Tuż przy naszej posesji znajduje się również gniazdo bociana, które czeka na swojego lokatora…

Będąc miłośnikami sztuki, kochamy też naturę, a to miejsce nagradza nas obfitością niepowtarzalnych plenerów. Zaledwie kilka minut drogi spacerem znajduje się torfowisko, do którego dojeżdża wąskotorowa kolejka służąca do wywożenia torfu. Dziś, kiedy okres eksploatacji torfowiska się kończy, to miejsce żerowania ptactwa, rykowisko jeleni, teren godów saren i danieli. Ta ciągnąca się kilometrami czarna pustynia – niepodobna do żadnego innego pejzażu – wygląda niczym fragment innej galaktyki, na powierzchni której przez ciemną powierzchnię przebijają się samotne kępy trawy, błyskają wodne oczka. To tutaj rozgrywają się zapierające dech w piersiach widowiska z dziką zwierzyną w roli głównej. Dla obserwatorów przyrody i fotografów to okazja, aby doświadczyć wyjątkowo bliskiego spotkania z naturą.

wypoczynek na warmii

Ale naturę podziwiać możemy również w pobliskim Parku Krajobrazowym Budwity, zaprojektowanym przez słynnego architekta Larasa (młodszego), którego ojciec, John Laras – wybitny projektant Prus Wschodnich – stworzył Park Dworski w Dylewie. W parku znajdziemy niezwykle cenny starodrzew – monumentalne dęby, dostojne buki, a także oczko wodne, które pamięta świetność tamtej epoki. Tuż obok w miejscowości Budwity w środku parku wciąż stoi XIX-wieczny pałac rodziny von Eben, którego styl nawiązuje do włoskiej architektury rezydencjonalnej. Lecz to nie jedyny pałac w pobliżu. Na tych terenach niemal w każdej wsi znajduje się dowód pruskiego splendoru – dwór albo pałac tętniący niegdyś wystawnym życiem. Wystarczy wspomnieć ruiny dworu w Jarnołtowie wybudowanego przez Jerzego Fryderyka Hulsena, ucznia samego Immanuela Kanta, który nieraz gościł potem na dworze swojego mistrza albo podupadłą rezydencję Dohnów w Prakwicach odwiedzaną przez Cesarza Wilhelma II.

Na tym jednak nie kończy się niezwykłość tego miejsca. Przecina je bowiem szlak Kanału Elbląskiego, co oznacza, że ścieżką wodną możemy dotrzeć stąd zarówno do Elbląga, jak i Ostródy, albo przedostać się na najdłuższe w Polsce jezioro Jeziorak.

To wszystko czyni z tego skrawka Mazur doskonałe miejsce na wypoczynek, rowerowe i piesze wycieczki, a także pracę twórczą, a jednocześnie świetną bazę wypadową do takich miast jak: Elbląg (30 minut), Gdańsk (55 minut) czy Olsztyn (55 minut).

wakacje na mazurach

Wypoczynek na Mazurach na Dworcu Cesarza Wilhelma to niezapomniane doświadczenie. Zabytkowy budynek zachwyca historycznymi elementami, ale też licznymi współczesnymi udogodnieniami. Z kolei Kraina Tysiąca Jezior słynie z krajobrazu urzekającego pięknem dzikiej przyrody. Wszystko to pozwala na pełen relaks i odcięcie się od codzienności. Dla osób kochających wypoczynek nad jeziorem Mazury i Dworzec Cesarza Wilhelma staną się miejscem, do którego będą chcieli wracać.

Wypoczynek na Mazurach w zjawiskowej scenerii 


Dworzec znajduje się w malowniczym otoczeniu łagodnie wznoszących się pagórków oraz wzgórz, a także szeroko rozpościerających się pól. Całość scenerii widoczna jest z okien budynku, a okolica zachęca do długich spacerów. Nasi goście mogą podziwiać wspaniałe pejzaże, wypoczywając na kanapie, spędzając czas na werandzie czy relaksując się w saunie. Co więcej, wybierając wypoczynek na Warmii i Mazurach nie należy dziwić się obecności zwierząt. Warto nacieszyć się widokiem dzikiego ptactwa czy swobodnie przechadzających się jeleni.

Osoby ceniące aktywny wypoczynek na Mazurach z pewnością zainteresują okoliczne tereny sprzyjające długim spacerom. Nieopodal Dworca rozciąga się torfowisko. To zadziwiający obszar pokryty ciemną powierzchnią wody, na którym żeruje ptactwo, a także odbywa się rykowisko jeleni. Występują tu również sarny i daniele. W niewielu miejscach w Polsce istnieje możliwość tak bliskiego kontaktu z przyrodą.

Relaksujący wypoczynek nad mazurskim jeziorem 


W niewielkiej odległości od Dworca Cesarza Wilhelma znajdują się dwa jeziora, czyli Piniewo (znane też jako Budwity) oraz Sasiny. Położone w malowniczej okolicy, otoczone bujną roślinnością stanowią ostoję ciszy i spokoju. Są one najlepszym dowodem na to, że w kwestii, jaką jest wypoczynek nad jeziorem Mazury nie mają sobie równych.

Bogaty w różnorodne doświadczenia wypoczynek na Warmii i Mazurach


Miłośników natury wybierających wypoczynek na Warmii i Mazurach zachwyci także położony w pobliżu Dworca Park Krajobrazowy Budwity, stworzony według projektu słynnego architekta Larassa. Porośnięty przez starodrzew w postaci ogromnych dębów i buków, z mieszczącym się na jego terenie urokliwym oczkiem wodnym, wywołuje niezwykłe wrażenie. Z kolei w miejscowości Budwity podziwiać można XIX-wieczny pałac rodziny von Eben inspirowany stylem włoskiej architektury rezydencjonalnej. 

Ponadto godne wizyty są pobliskie wsie, w których nietrudno natknąć się na stare pruskie dwory czy pałace. Należy tu wymienić np. ruiny dworu w Jarnołtowie czy podupadłą rezydencję Dohnów w Prakwicach. Jak widać, wypoczynek na Mazurach nierozerwalnie wiąże się nie tylko z bliskością natury, ale i pięknem dawnej architektury.

Wypoczynek na Warmii i Mazurach w korzystnej lokalizacji


Przez ten wyjątkowy teren przebiega szlak Kanału Elbląskiego, który drogą morską prowadzi do samego Elbląga, Ostródy oraz na najdłuższe polskie jezioro Jeziorak. Jeśli chodzi o wypoczynek nad jeziorem Mazury oferują bardzo wiele możliwości. Korzystna jest również sama lokalizacja Dworca. W wygodny sposób można do niego dojechać z Olsztyna, Torunia, Gdańska czy Warszawy. Dzięki temu wypoczynek na Warmii i Mazurach staje się komfortowy pod każdym względem, także dojazdu.